سبد خرید 0

وبلاگ

رایتینگ در مورد یک Bar Chart

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

نوشتن گزارش بر اساس یک Bar Chart

در این درس رایتنیگ Bar Chart به همراه تمام نکات و تکنیکهای مورد نیاز شما تدریس می شود تا بتوانید نمره خوبی از این بخش آزمون بگیرید.

در این درس قرار است به شکل پاراگرافها، اطلاعات هر پاراگراف و نحوه نگارش آنها بپردازیم.

در آزمون، در بخش سوال، اطلاعاتی در مورد بارچارت(bar chart) در اختیار شما قرار می گیرد که برای نگارش ما بسیار کلیدی هستند.

گام شماره یک: قسمتهای مختلف یک گزارش از chart

هر گزارش از بار چارت به 4 بخش تقسیم می شود که ما در این درس به تک تک آنها می پردازیم. در حد معرفی، هر گزارشی که در آیلتس می نویسیم به 4 بخش زیر تقسیم می شود که حداقل باید 150 کلمه داشته باشد:

  • Introduction
  • Overview
  • Body Paragraph 1
  • Body Paragraph 2

هر کدام از بخش های فوق باید اطلاعات خود را داشته باشد که به تک تک آنها می پردازیم.

گام شماره دو:  بررسی اطلاعات داده شده در چارت

برای شروع، بیایید نگاهی به Bar chart زیر بیاندازیم:

همانطور که می بینید در سمت چپ بار چارت (محور عمودی) هزینه هایی به پوند استرلینگ آورده شده که نشان می دهد مردم دو کشور فرانسه و انگلیس در سال 2010 چه مقدار برای اقلامی مثل خودرو، کامپیوتر، کتاب، عطر و دوربین عکاسی ( واقع در محور افقی) پرداخت کرده اند.

برای کمک به توجه بیشتر، کشور فرانسه با رنگ آبی و کشور انگلیس با رنگ قرمز مشخص شده اند.

 گام شماره سه: مقدمه (Introduction)

مختصر و مفید بگویم، در بخش معرفی (introduction) باید سوال داده شده را پرفریز (Paraphrase)کنید یعنی همان اطلاعات را با ادبیات خودتان بازگو کنید. ضمنا بخش intro می تواند یک جمله یا دو جمله باشد. همین مقدار کفایت می کند.

نکته مهم: برای پرفریز کردن از خود بارچارت هم می توانید کمک بگیرید. یادتان باشد قرار نیست به هر کلمه ای که رسیدید آنرا تغییر دهید. مثلا chart همیشه chart است و graph همیشه graph و map همیشه map  باقی می مانند.

بار چارت در آیلتس

در مقدمه خود می توانیم از عدد 5 که نشان دهنده تعداد  کالاها و حتی نام خود کالاها البته داخل پرانتز استفاده کنیم. اگر تعداد اقلام بیشتر از 8 عدد شد کافیست فقط از تعداد آنها در مقدمه استفاده کنید و نیازی به درست کردن لیست بلند از اقلام نیست. استفاده درست از علایم نگارشی (پرانتز، علامت سوال، نقطه …) خود از نکات مثبت در نگارش است که بسیار مورد توجه ممتحن قرار می گیرد. پرفریز جمله متن سوال:

در بالا جای واحد پول خالی بود آنرا نیز اضافه  میکنیم. و این هم مقدمه در پایین:

 

 گام شماره چهار: Overview

این بخش 25 درصد از کل نمره رایتینگ تسک 1 را به خود اختصاص می دهد. این پاراگراف تمام اطلاعات کلیدی را در بر می گیرد. این بخش مهترین بخش در رایتینگ تسک 1 آکادمیک است. باید حالت مقایسه ای داشته باشد. باید بدانید که ممتحن به دنبال این بخش می گردد. اگر Overview را ننویسد از بخش Task  achievement  بالاتر از 5 نمی توانید بگیرید. اگر بنویسید نمره 6. اگر واضح و شفاف بنویسید نمره شما 7 خواهد شد.

گام پنجم: اطلاعات کلیدی برای نوشتن Overview

این بخش مهترین بخش در رایتینگ تسک 1 آکادمیک است. ضمنا باید حالتی مقایسه ای داشته باشد. در این بخش تمام اطلاعات کلیدی قرار می گیرد. باید بدانید که ممتحن به دنبال این بخش می گردد. اگر این Overview را ننویسد از بخش Task achievement  بالاتر از 5 نمی توانید بگیرید. اگر بنویسید نمره 6. اگر واضح و شفاف بنویسید نمره شما 7 خواهد شد. بیایید اطلاعات کلیدی در چارت بالا را مشخص کنیم:

همانطور که می بینید اطلاعات کلیدی در مورد بالا بودن و پایین بودن مصرف نسبت به اقلام در دو کشور انگلیس و فرانسه است. بالاترین نرخ مصرف در هر دو کشور در خصوص خودرو است. از طرفی در انگلستان حداقل پول بابت دوربین عکاسی و در فرانسه همین حداقلی به عطر اختصاص داده می شود. کدام کشور بیشترین و کدام کشور کمترین پول را صرف همه اقلام می کند.

اطلاعاتی که زیرشان خط کشیده شده اطلاعات کلیدی (Key Features) بار چارت مورد بحث هستند.

خلاصه اطلاعات کلیدی پاراگراف فوق:

  • بالاترین و پایین ترین نرخ مصرف کالا (بالاترین خودرو در هر دو کشور و پایین تر ین ها دوربین عکاسی و عطر به ترتیب در بریتانیا و فرانسه)
  • کشوری که بیشترین هزینه را انجام داده (بریتانیا)
  • کشوری که کمترین هزینه را انجام داده (فرانسه)

یادتان باشد برای آزمونی مثل آیلتس تعداد  اطلاعات کلیدی بین 2تا 4 در نوسان خواهند بود و در حالاتی نادر شاید تعدادشان به 5 هم برسد. ضمنا در نگارش این نوع پاراگرافها از صفات مقایسه ای و برترین استفاده کنید. به صفات مقایسه ای و برترین در همان پاراگراف توجه کنید.

حال می توانیم overview را بنویسیم:

نکته 1: استفاده از کلمه overall مشخص م کند که این پاراگراف دقیقا همان پاراگراف overview است که ممتحن باید بدان نمره دهد.

نکته 2: باید در نظر بگیریم که overview  ها معمولا دارای جملات مقایسه ای هستند و از صفات مقایسه ای بهره می برند لذا استفاده از ربط دهنده هایی مثل while و compared to همانطور که در بالا آماده خیلی خوب است.

نکته 3:  در پاراگراف مورد بحث به جای نام کشورها از ملیتها استفاده شده که خود باعث تنوع در نگارش شده است.

نکته 4:  همانطور که می بینید در این پاراگراف، با توجه به ویژگی خاص این پاراگراف از صفات مقایسه ای  و برترین استفاده شده است که کاملا طبیعی و درست است.

گام ششم: نوشتن پاراگراف بدنه (Body Paragraph)

توجه کنید که سازماندهی پاراگرافها و نوشتن به تعداد خواسته شده (4 پاراگراف) 25 درصد از نمره شما را تشکیل می دهد.

 

روش اول:

در روش اول بالاترین ها و پایین ترین را می یابیم و بر اساس آنها می نویسیم. یعنی بالاترین فروش و پایین ترین فروش.

پاراگراف اول: در این پاراگراف ما در مورد cars – Perfume – cameras می نویسیم. چون یکی از منطقی ترین شکل ممکن است و این سه آیتم دارای بالاترین و پایین ترین میزان خرید توسط شهروندان بریتانیایی و فرانسوی هستند:

  • خودرو با بالاترین نرخ فروش در هر دو کشور
  • عطر با پایین ترین نرخ فروش در فرانسه
  • دوربین عکاسی با پایین ترین نرخ فروش در بریتانیا

پاراگراف دوم: در این پاراگراف اطلاعاتی در مورد books و computers  ارایه می دهیم و گزارش خود را به پایان می بریم.

روش دوم

در این روش تمام اقلامی که در بریتانیا بیش از فرانسه فروش داشته مشخص می کنیم.

پاراگراف اول: در این پاراگراف از cars-books-cameras استفاده می کنیم که در آنها بریتانیا بالاتر از فرانسه فروش داشته است.

 

پاراگراف دوم: بر این اساس perfume و computers باقی می مانند که به پاراگراف دوم منتقل می شوند. فرانسوی ها بیش از بریتانیایی ها برای perfume و  computers هزینه می کنند.

هر دو نوع سازماندهی نمره 9 را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

یک نگارش نمونه در مورد بار چارت فوق 

نمونه رایتینگ بار چارت

 

منبع درس و متن رایتینگ بار چارت فوق

نمونه متن دوم از چارت فوق

نمونه متن از رایتینگ تسک 1

 

منبع متن فوق

آیا درس فوق برای شما مفید بود؟

دوره رایتینگ آیلتس

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید