نمره 6.5

نمره 6.5 با چند ساعت مطالعه به دست میاد؟

نمره 6.5 به درد بخور ترین نمره در آیلتس 6.5 است. اصولا هیچ دانشگاه یا موسسه ای از ما نمره 8 یا  9 مطالبه نمی کند. اما سوال اینجاست: چتد ساعت مطالعه مرا به نمره های 6.5 یا نهایت 7 می رساند؟

نمره 6.5 در آیلتس

در کل کسی که بتواند 1200 ساعت مطالعه زبانی داشته باشد باید براحتی بتواند 6.5 یا 7 بگیرید. یعنی اگر فردی در کلاس زبان مناسبی شرکت کند و خودش هم مطالعه خوبی داشته باشد رسیدن به نمره 6.5 یا 7 خیلی کار سختی نیست فقط باید مطالعه مستمر و روزانه داشت نه پراکنده و جسته گریخته. اما 1200 ساعت را چگونه باید پر کرد:

مطالعه روزانه (ساعت) جمع ماهانه (ساعت) جمع سالانه (ساعت)

1

30

365

2

60

730

3

90

1095

4

120

1440

سه قانون

قانون اول: اگر فردی دوره المنتری (Elementary) را پشت سر گذاشته باشد بدین معنی است که حدود حداقل 300 ساعت در خصوص 4 مهارت مطالعه داشته. یعنی این فرد 900 ساعت دیگر نیاز دارد تا به 6.5 یا 7 برسد.

قانون دوم: اگر فردی دوره پیش متوسط  (Pre-intermediate) را به اتمام رسانده باشد یعنی 600 ساعت حدودا ذخیره زبانی دارد پس 600 ساعت دیگر نیاز دارد.

قانون سوم: اگر کسی لیسانس یک  رشته ای را دارد چه طور؟ معمول سیستم آموزشی ما در دانشگاه فعلا گرامر-ترجمه (Grammar Translation) است پس لیسانسه های ما بر فرض اینکه در کلاس زبانی شرکت نکرده باشند به صورت تک بعدی فقط مهارت ریدینگ خوبی آن هم در حوزه رشته خودشان دارند. یعنی می توان حدود 200 ساعت ذخیره برایشان در نظر گرفت.

اما عدد 1200 ساعت مطالعه از کجا آمده است؟
جدول زیر سطوح یادگیری زبان را نشان می دهد که در ایران هر کدام به 6 سطح کوچکتر که بدان ترم گفته می شود تقسیم می شوند.

IELTS Scores اسامی سطوح بر اساس استانداردهای اتحادیه اروپا Hours in the class اسامی سطوح

A1 (Pre)

60 Basic 1

A1

180

Elementary

2

A2

180

Pre-Intermediate

3

4-5

B1

180

Intermediate

4

5.5 – 6.5 B2 180

Upper-intermediate

5

7-8.5

C1

180

Advanced

6

C2

180

FCE

7

Note: each session 90 mnts

البته ذکر این نکته الزامیست که حضور در کلاس برای رسیدن به نمرات مذکور در جدول یا حتی سطح قابل قبولی از زبان کافی نیست و حتما نیاز به مطالعه و تمرینهای بعدی نیز هست تا 1200 ساعت پر شود.

دو گروه کاندیدای آیلتس

گروه اول: معمولا افرادی که نیاز به مدرک آیلتس آکادمیک دارند حداقل لیسانس زبان دارند. برخی داری فوق لیسانس و برخی نیز دانشجوی دکترای یک رشته دانشگاهی هستند. پس با این حساب می توان نتیجه گرفت کسانی که متقاضی مدرک آیلتس آکادمیک هستند افرادی هستند که آشنایی قبلی با زبان دارند ولی امکان دارد از مهارت اسپیکینگ و رایتینگ خیلی بالایی برخوردار باشند مگر دانش آموخته رشته زبان انگلیسی باشند. پس قرار نیست این افراد یادگیری را از الفبا شروع کنند. حتی اگر از پایه زبانی خوبی برخوردار نباشند به هر حال نیازشان برای یادگیری بدانها کمک خواهد کرد.

اگر فرض را بر این بگیریم که افراد آکادمیک به خاطر مطالعه پراکنده کتب زبان خود، تماشای فیلمهای انگلیسی زبان، و احیانا مطالعه مقالات زبان اصلی، کاربرد اینترنت، … ساعاتی را در راستای زبان انگلیسی پر کرده اند، پس برای یادگیری زبان مشکل چندانی ندارند و دانش قبلی و اندوخته پراکنده آنها خیلی کمک حالشان خواهد شد. معمولا این افراد خیلی زود به نمرات 6.5 و 7 می رسند. مثلا از زمان شروع مطالعه برای آیلتس تا رسیدن به 6.5 یا 7 بدون تحمل استرس و فشار اضافی ظرف 6 تا 8 ماه می توانند به نتیجه دلخواه برسند.

برخی از این افراد برای رسیدن به نمرات مذکور در مسیر اشتباه قرار می گیرند:

  • قبل از آمادگی کامل در آزمون، برای آزمون ثبت نام می کنند. (بی گدار به آب زدن)
  • سعی می کنند ظرف دو سه ماه سرو ته آزمون رو هم بیاورند. (ضعیف پنداری حریف)
  • سلف استادی: برخی از عزیزان هم هستند که سلف استادی را ترجیح می دهند. دو نکته را نباید فراموش کرد: اول اینکه ما برای صحبت کردن یا تقویت اسپیکینگ نیاز به حریف تمرینی داریم. دوم اینکه باید فردی که دانش زبان بهتری نسبت به ما دارد رایتینگهای ما را تصحیح کند. ولی سلف استادی برای مهارتهای ریدینگ و شنیدار قابل قبول است.

گروه دوم: دسته ای دیگر، افرادی هستند که نیاز به مدرک آیلتس جنرال دارند. هدف این افراد کار یا مهاجرت است. پس ممکن هست در بین افراد، کسانی باشند که اصلا انگلیسی بلد نیستند.

تعدادبازدیدها: 28

لینکهای مرتبط:

انتخاب استاد مناسب
دوره مکالمه ترمیک انگلیسی
کارگاه رایتینگ ایلتس

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *