معرفی کتاب فوکس آن آیلتس

کتاب فوکوس آن آیلتس درست شبیه چرخهای کمکی دوچرخه است که به خواننده اش کمک می کنه با حال هوای آیلتس آشنا بشه. البته این بدین معنی نیست که سطح کتاب پایینه یا این کتاب برای زبان آموزانی با سطح پایین دانش انگلیسی نوشته شده است. 

 

تعداد جلد

1

انتشارات

Longman

نویسندگان

Sue O’Connell

صفحات

224

 مطالب کتاب

کتاب Focus on IELTS با تکه تکه کردن آیلتس تلاش کرده انواع سوالات مهارتهای مختلف را توضیح دهد. در هیچ بخشی از کتاب تست کاملی شبیه آنچه در کتب آیلتس کمبریج یا آیلتس آن ترک(IELTS on Track) موجود است، مشاهده نمی شود هر چند این موضوع یکی از نقاط قوت این کتاب است. در این کتاب، بیشتر تمرکز بر انواع سوالات، معرفی آنها و ارایه راهکار برای پاسخگویی بدانهاست.

ضمنا از ویژگی های دیگر این کتاب متقارن نبودن مطالب دورس است. برای مثال در درس یک بیشتر به ریدینگ و اسپیکینگ پرداخته شده و در درس دو تمرکز بر رایتینگ و لیسنینگ است. نویسنده فوکوس آن آیلتس به خوبی توانسته فرصتی خلق کند تا خواننده کتاب بتواند متن (آیلتس) را از تخت پادشاهی به زیر بکشد.

از دیگر نقاط قوت کتاب پرداختن به لغت و گرامر پیشرفته است. فرض نویسنده بر این است کسی که این کتاب را می خواند دارای سطح زبانی حداقل اینترمدیت است و این کتاب می تواند نیاز آزمونی وی را تا حدودی تامین کند.  در جدول زیر تمرکز هر درس بر آزمونها آورده شده است. 

تعداد جلد

1

انتشارات

Longman

نویسندگان

Sue O’Connell

صفحات

224

تقسیم بندی مطالب کتاب بر اساس 4 مهارت زبانی

تمرکز بر مهارتدرس 

V

SR

Workout

1

V

SLWFood for thought

2

V

SRLocation is everything

3

V

LWHaves and have-nots

4

SRHurry sickness

5

V

SLWTime out

6

V

SRThe sound of music

7

V

SLWRWhat’s on

8

V

S

R

Water, water everywhere

9

V

SLWHazard warning

10

V

SRUse it or lose it

11

V

SLWYou live and learn

12

V

SRBones to phones

13

V

SLWThe proper channels

14

Reading: R       Writing: W         Listening: L             Speaking: S                  Vocabulary: V

چه افرادی باید از این کتاب استفاده کنند؟

عزیزانی که به تازگی می خواهند پنجه در پنجه آیلتس بیفکنند بهتر است با این کتاب شروع کنند. همیشه شروع ملایم بهتر از به چالش کشیدن خودمان با تستهای دشوار است. من همیشه این نکته را متذکر شده ام که آشنایی با سوالات خود 50 درصد قضیه و 50 درصد بعدی سواد کاندیدای آیلتس است.

به درد چه افرادی نمی خورد؟

افرادی که قبلا آزمون داده اند و 6 گرفته اند و البته با تست آشنایی کامل دارند نیازی به مطالعه این کتاب ندارند. هر چند انجام تستهای تک موردی مهارتهای ریدینگ و لیسنینگ در این کتاب می تواند در بالا بردن اعتماد به نفس کاندیدای آیلتس موثر باشد.

ضمنا افرادی که سطح زبانیشان پایین تر ازPre-intermediate است نمی توانند از این کتاب استفاده کنند.

توصیه خوب

اگر با انواع سوالات آشنا هستید، قبلا از کتابهایی با تست کامل استفاده کرده اید یا در آزمون شرکت کرده اید و آشنایی کامل با تست دارید توصیه من این است که این کتاب را نخرید.

اما چنانچه برای اولین بار می خواهید با تست آشنا شوید به طوری جدی تاکید می کنم این کتاب را بخرید. یک نوع سوال را انتخاب کنید و تا آخر کتاب روی آن سوال تمرکز کنید تا تمام فوت و فن آن را بیاموزید. مثلا در بخش ریدینگ تا آخر کتاب فقط روی سوال T/F/NG تمرکز کنید. البته انتظار نداشته باشید بعد از اتمام این کتاب آماده آزمون شده باشید. فعلا راه زیادی در پیش دارید البته نه خیلی زیاد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *