سبد خرید 0

وبلاگ

بایدها و نبایدهای تسک 1 آکادمیک

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

نکات ریز و درشت تسک 1

نگارش Task 1 آکادمیک شامل پاسخ به سوالی در مورد یک گراف ، نقشه، چارت، جدول و یا یک نمودار است. قرار بر این است با توجه به گراف، چارت، جدول یا نمودار ارایه شده یک گزارش خلاصه بنویسید که در آن مطالب کلیدی به صورت کاملا حرفه ای و واضح ارایه می شوند. برای ایجاد یک تاثیر مثبت در ذهن ارزیاب، در پاسخ به سوال باید از ادبیات خاصی استفاده کنید. این مقاله به بایدها و نبایدهای تسک 1 آکادمیک می پردازد.

بایدها و نباید های تسک 1

6 نکته برای نگارش گزارش موفق

 1. مراقب صحت اطلاعاتی که ارایه می دهید باشید. داده ها و اطلاعاتی را که در سوال ارایه شده به دقت مطالعه کنید و گزارش را بر همان مبنی بنویسید. تا می توانید در ارایه مطالب (اعداد، ارقام، درصدها …) دقیق تر عمل کنید تا تاثیر مثبت تری ایجاد خواهید کرد.
 2. در مورد مهمترین مطالب، الگوها و روندها بنویسید نه در مورد همه چیز. چرا؟ زیرا انتخاب و ارایه داده ها و اطلاعات کلیدی نشان دهنده مهارت ارزیابی و نشانگر سطحی از حرفه ای گری است.
 3. گزارشتان نباید چیزی شبیه به یک لیست خرید باشد که در آن اعداد و ارقام و کلا اطلاعاتی که خیلی قابل دید هستند ارایه می شوند. شما باید روند های کلیدی را تشخیص دهید، مقایسه کنید و تضادها را نشان دهید. به هیچ وجه نباید لیستی از حقایق موجود در جدول یا نمودار … را ارایه دهید. برای رسیدن به این هدف، در ابتدای جملات خود از قیود یا عباراتی استفاده کنید که مبین سبک نگارش مقایسه ای است. نگاهی به مثالهای زیر بیاندازید:

 

بایدها و نبایدهای تسک 1

4. به هیچ عنوان نظرات شخصی خود را وارد گزارش نکنید. حرفه ای گری در گزارش نویسی یعنی واقعگرا و عینی بودن.
5. برای گزارش نویسی از یک طرح نظام مند استفاده کنید. گزارش خود را با یک معرفی در مورد داده ها و نمودار ها … شروع کنید (یعنی پرفریز خود متن سوال) که مسلما یک جمله عمومی در مورد روندهای موجود خواهد بود. پاراگرافهای بعدی باید کاملا از چیدمان منطقی برخوردار باشند. چرا؟  به این دلیل که گزارش سازماندهی شده و دقیق به خواننده در فهم سریعتر و برداشت راحت تر از گزارش کمک می کند زیرا وی وقت خواندن گزارش کامل شما را ندارد و فقط به دنبال نکات خاصی است.
6. از یک سبک نگارش حرفه ای و رسمی استفاده کنید

البته رسیدن به این سطح زبانی خیلی راحت نیست. با این حال شکل دهی به بیان مورد انتظار از ممکن است از این رو باید به موارد زیر توجه کرد:

 1. نگرش شما به محتوی که توسط خواننده (ممتحن) برداشت می شود،
 2. نوع نگارش(genre) شما،
 3. برآورد انتظاری که از نوشته شما می رود.

 

با رعایت اصول زیر به یک سبک نوشتاری رسمی و حرفه ای در گزارش نویسی دست می یابید

 1. از عباراتی که نشانه تنبلی و بی حالیست استفاده نکنید مثل etc یا and so on. استفاده از “و غیره” در گزارش نویسی اصلا حرفه ای نیست و بیشتر در انگلیسی گفتاری استفاده می شوند و این حس را منتقل می کنند که نویسنده به اندازه کافی به تمام کردن جمله اهمیت نمی دهد.
 2. از عبارت و لغات غیر رسمی مثل a lot و ok استفاده نکنید.
 3. از کلمات و عبارات تکراری پرهیز کنید که کسل کننده بوده و حاکی از محدود بودن دانش نویسنده است.
 4. از استفاده کردن از لغاتی که خیلی عمومی هستند پرهیز کنید مثلا  ‘thing’, ‘do’,  ‘is’, ‘big’, ‘nice’)
 5. از اشتباهات ساده گرامری پرهیز کنید: هر کسی در هر سطح زبانی ممکن است در آزمون آیلتس خطای گرامری داشته باشد ولی داشتن اشتباهات متعدد در خواننده (ممتحن) در مورد شما حس منفی ایجاد می کند مخصوصا اگر یک انگلیسی زبان باشد. با کاهش این اشتباهات حس مثبت ایجاد کنید.

 

چهار  اشتباه گرامری که بیش از بقیه ممتحن را آزار خواهد داد: 

 – اشتباه آزار دهنده نوع اول: زمان افعال

معمولا داده های موجود در Task 1 آکادمیک به سال/سالهای خاصی در گذشته اشاره دارد لذا برای توضیح رخدادها و تحولات این سالها از زمان گذشته استفاده کنید. حال اگر اطلاعات و داده ها به آینده اشاره دارند از زمان مناسب آینده استفاده کنید.

برای صحبت در مورد خود گراف، نمودار، چارت یا جدول (نه لزوما در مورد اطلاعات موجود در آنها) از زمان حال استفاده کنید، مثال:

افعالی که در task 1 آیلتس می توانند جایگزین هم شوند.

 – اشتباه آزار دهنده نوع دوم: تطابق بین فاعل و فعل

چند مثال از کاربرد درست فاعل و فعل در کنار یکدیگر 

تطابق بین فعل و فاعل در آیلتس

 – اشتباه آزار دهنده نوع سوم: شکل کلمات (صفت، اسم و قید)

آزمون دهندگان باید روی شکل کلمات و صرف آنها کنترل کامل داشته باشند تا منظور اصلیشان از متن را به ممتحن منتقل کنند. 

کاربرد صحیح قید و صفت در آیلتس

در کل، اشتباهاتی که مربوط به قوانین ساده گرامری هستند (مربوط به سطح مبتدی مثلا) تاثیر منفی تری بر ممتحن می گذارند تا سایر اشتباهاتی که شاید مربوط به سطوح بالاتر است. زیرا ممتحن با این پیش فرض برگه نگارش شما را تصحیح  می کند که شما مدتها قبل زمانیکه جوانتر بودید و وقت زیادی برای یادگیری داشتید این قوانین را به درستی یاد گرفته اید. با این گونه اشتباهات ممتحن اینطور تصور خواهد کرد که در حال تصحیح انشای یک بچه مدرسه ایست.  فراموش نکنید که معیار سنجش نگارش شما، توان نگارش یک انگلیسی زبان است.

 

– و اشتباه نوع چهارم

آزمون دهندگان باید جملات را بسازند و از ساخت جمله و کنار هم قرار گرفتن بخشهای مختلفی که در جمله سازی کاربرد دارند آگاه باشند و قوانین آنرا رعایت کنند در غیر اینصورت خواننده / ممتحن مجبور خواهد شد تا جملات را بارها و بارها مرور کند تا پی به مفهوم جمله ببرد. نامفهوم نویسی تاثیر بسیار منفی بر روی ممتحن آیلتس خواهد گذاشت زیرا:

 1. خسته کننده و کسل کننده است،
 2. رابطه نویسنده-خواننده را مخدوش می کند.

به این دو مثال نامناسب زیر توجه کنید:

همانطور که می بینید، بعد از خواندن هر مثال، مجبورید یک یا دوبار دیگر بخوانید تا احتمالا متوجه معنی آنها بشوید زیرا جملات ناواضح هستند و مفهوم را به درستی منتقل نمی کنند.

حال به جملات زیر که تصحیح شده جملات بالا هستند   دقت کنید.


correcting a run-on sentence

حال نگاهی به تصحیح شده جمله دوم بیاندازیم.


کسی که بدون رعایت هیچ اصلی شروع به نگارش کند یعنی بر این باور است که نگارشش هیچ خواننده ندارد در حالیکه در آزمون آیلتس نه تنها نگارش شما خوانده می شود بلکه نمره دهی نیز می گردد.

خلاصه

در نگارش Task 1 آکادمیک:

 1. زمان خود را مدیریت کنید ولی قربانی ساعت نگردید.
 2. قبل از نگارش برای نوشته خود طرح و برنامه داشته باشید.
 3. شخصیتی که از خود می سازید اینگونه باشد که گویی کاملا حرفه ای با هدفی آکادمیک و علمی در حال نگارش هستید. نشان دادن شخصیت ترسو و هراسان از تست ممنوع.

با رعایت موارد زیر تاثیری که از نگارش Task 1 آکادمیک شما بر جای خواهد ماند مثبت خواهد بود:

 1. ارایه اطلاعات و آمار دقیق،
 2. اطلاعات کلیدی را ماهرانه انتخاب و مقایسه کنید،
 3. تلاش کنید سبک و تن خاصی در نگارش خود بوجود آورید،
 4. از اشتباهات فاحش گرامری مربوط به سطوح مبتدی پرهیز کنید.

 

 

دروسی که مطالعه آنها پیشنهاد می شوند:

نمونه سوالات مصاحبه آیلتس
نگارش در مورد Map
نوشتن مقدمه قوی برای Task 2

 

منبع مقاله:

www.IELTSONTRACK.com

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید