معرفی آیلتس آن ترک (IELTS on TRACK)

معرفی IELTS on Track

تعداد جلد2
انتشاراتOne Sided Paper
نویسندگانStephen Slater & Donna Millen
صفحات216

مطالب کتاب

یکی از بهترین کتب آیلتس در سال 2003 در دو جلد مختلف با پوشش هر دو نوع تست آیلتس آکادمیک (Academic) و جنرال ترینینگ (General Training)به چاپ رسید. البته بخشهایی از مطالب کتاب مربوط به تست آکادمیک در کتاب جنرال هم تکرار شده است. مثلا بخش لیسنینگ و اسپیکینگ هر دو کتاب تفاوتی با هم ندارند ولی از بخش رایتینگ سوالات تسک 1 با هم متفاوت هستند. ضمنا کتاب جنرال ترینینگ انتشارات One Sided Paper در بازار کتاب ایران عرضه نشد.

لازم به ذکر است،  ایرانیها معمولا به دنبال کتابهای جدید در بازار هستند، غافل از اینکه برخی از این کتابهایی که ظاهرا قدیمی به نظر می رسند دارای محتوای بی نظیری هستند. یکی از این کتابها، IELTSONTRACK است. زیرا اولا، درجه دشواری این کتاب استاندار بوده و همسطح کتابهای آیلتس کمبریج است. دوم اینکه مطالب توضیحی کتاب (به غیر از تستها) کاملا منطبق با استانداردهای آیلتس بوده و در کل خواننده این کتاب نقشه راه خوبی در لابلای صفحات این کتاب به دست خواهد آورد.

یکی از دلایلی که این کتاب را یکی از بهترین های آیلتس کرده است این است که این کتاب نه تنها به بایدها می پردازد بلکه به نبایدهای آزمون آیلتس هم اشاره می کند.

هم از نگاه ممتحن آیلتس به موضوع نگاه می کند و هم از لنز نگاه کاندیدای آیلتس. تمام نکاتی که باعث هدر رفتن وقت و نمره آزمون دهنده می شود در این کتاب ذکر شده است. کتاب به گونه ایست که برای خواننده زمان می خرد و اعتماد به نفس را برای خواننده به ارمغان می آورد. از نکات مثبت و جالب این کتاب اشاره به موضوع اضطراب (پنیکی) شدن در سر آزمون است. ادبیات کتاب با نوعی حس همدردی و یاری رسانی نوشته شده است. وب سایت اصلی این کتاب جهت دانلود www.IELTSONTRACK.com است.

از نقاط ضعف این کتاب فقدان سوالات نوع True/ False/Not given است و اکثرا Yes/No/Not given هستند. 

چه افرادی باید از این کتاب استفاده کنند؟

درجه سختی کتاب در حد آزمون اصلی آیلتس است بنابراین مطالعه این کتاب به افرادی توصیه می شود که نمره 6 آکادمیک کسب کرده اند یا حداقل سواد انگلیسیشان در این حد است یعنی سطحشان بالاتر از intermediate است.

به درد چه افرادی نمی خورد؟

برخی از افراد تنها کتب دانشگاه چاپ دانشگاههای آکسفورد و کمبریج را می شناسند. ولی هستند نویسندگانی که همکاری با این دو دانشگاه معتبر دنیا ندارند ولی نویسندگانی بزرگ هستند. برخی از نویسندگان همچون نویسنده کتاب آیلتس آن ترک، پروفسور استفن اسلیتر از نویسندگان برجسته کتب آیلتس هستند که سابقا با دانشگاه کمبریج همکاری داشتند ولی بعد تصمیم گرفتند به تنهایی یا با همکاری افرادی نه چندان معروف به نگارش خود ادامه دهند.

اگر شما به عنوان کاندیدای آیلتس می خواهید فرصت خوبی در زمینه یادگیری آیلتس را از دست بدهید از این کتاب استفاده نکنید. از دیگر شاهکار های این نویسنده انتشار کتاب آیلتس ساکسس فورمیولا (IELTS Success Formula) است که با همکاری خانم سیمون بریور من (Simone Braverman) نوشته شده است. سیمون دارای سابقه بسیار موفق در زمینه نگارش کتب آیلتس همچون Ace the IELTS و Target Band 7 داشته که حتی بالاترین رتبه دهی در نظر سنجی Amazon.com را از آن خود کرده است و همچنین نظرات مثبتی در مورد کتابهایش نوشته شده است. همچنین این خانم بنیانگذار وب سایت معروف www.IELTS-Blog.com است که سالیانه بیش از دو میلیون بازدید کننده دارد.

توصیه خوب

من مطالعه این کتاب را به تمامی کسانی که تمایل به موفقیت در آیلتس دارند توصیه می کنم. البته از تستهای این کتاب به عنوان تست محک استفاده کنید نه به عنوان صرفا تمرین. تست محک یعنی تستی که از طریق آن توانمندی خود را به بوته آزمایش می گذارید. متاسفانه نمی توان از تمام تستهای موجود در بازار از نویسندگان مختلف را به عنوان تست محک استفاده کرد زیرا سطح برخی بسیار بالا و سطح برخی دیگری پایین تر از استانداردهای مورد نیاز آیلتس است.

آشنایی با سایر کتب آیلتس

IELTS Cambridge series

Focus on IELTS

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *