بهترین کتب آیلتس

 معرفی و آشنایی با کتابهای آیلتس

در این مقاله تلاش شده همه کتابهای آیلتس به عزیزان معرفی شود لذا سیر تحول کتب از جدیدترین به قدیمی ترین در این مقاله قابل مقایسه است. 

 IELTS Cambridge Series

 

 اینجا آخر خطه

با این دوره کتاب ها شما آخرین پروازهای آزمایشی خودتان را برای آیلتس انجام می دهید. هرگز با انگلیسی عمومی ضعیف و با تکیه به اینکه دانشجوی دکترا یا کارشناسی ارشد یک رشته دانشگاهی هستید اقدام به استفاده از این کتابها نکنید.

تعداد جلد

14 رو به بالا

انتشارات

CUP

چاپ اول

2002  تا به امروز

نویسندگان

گروهی از نویسندگان

صفحات

176

بهترین کتب

مطالب کتاب

 چهار تست کامل آکادمیک، 1 تست ریدینگ جنرال، رونوشت بخش لیسنینگ، کلید سوالات، پاسخنامه نمونه. ضمنا در صفحات پایانی کتاب، نمونه رایتینگ های Task 1  و Task 2 مربوط به تست آکادمیک شماره 3 و جنرال آورده شده است.

از کتاب آیلتس کمبریج یک به بعد یعنی از شماره 2 به بالا این کتابها حاوی سبک و سیاقی شبیه  کتاب یک هستند با این تفاوت که در این کتابها به جای یک نمونه، دو نمونه تست جنرال به صورت A و B آورده شده است. همچنین در این کتابها نمونه رایتینگی برای Task 1 و Task 2  برای هر 4 تست آکادمیک و دو تست جنرال آورده شده است.

چه افرادی باید از این کتاب استفاده کنند؟

با توجه به اینکه سری آیلتس کمبریج از نمونه سوالات استاندارد آزمون اصلی می باشند، مطالعه این کتابها به افرادی توصیه می شود که سطحی زبانیشان بالای Intermediate است. البته بهتر است هفته ای دو تست از دوره های کمبریج زده شود.

 ضمنا موقع تست آزمایشی دقیقا شرایط آزمون را برای خود ایجاد کنید. بدین معنی که ریدینگ در 60 دقیقه و لیستنینگ در 30 دقیقه (به اضافه 10 دقیقه برای انتقال پاسخها) اختصاص داده شود. موقع انجام task 1 و task 2 بهتر است تا پایان کار از جای خود تکان نخورید. نه قهوه، نه بستی و نه چای. البته موقعی که در حال تمرین هستید انقدر به خود سخت نگیرید، فقط هرزگاهی بد نیست خود را در شرایط آزمون قرار دهید.

به درد چه افرادی نمی خورد؟

کسانیکه از سطح زبانی بالایی بر خوردار نیستند (زیر 5 بر اساس استانداردهای نمره دهی آیلتس) یا در آخرین آزمون خود نمره معادل 5 الی 5.5 گرفته اند، به هیچ عنوان نباید از این کتابها استفاده کنند. بدترین حالتی که ممکن است اتفاق بیفتد این است که فرد دچار سردرگمی، اضطراب و خود کم بینی می گردد. این فرد تصور می کند هرگز از پس آزمون بر نمی آید و موفق نمی شود به خاطر اینکه از ابتدا تلاش کرده است وزنه ای بردارد که برایش آمادگی ندارد.

توصیه خوب

لطفا سری کتابهای آیلتس کمبریج را زمانی شروع کنید که از سطح زبانیه گفته شده برخوردار باشید و از تستهای این کتاب برای محک زدن خود قبل از آزمون استفاده کنید. تجربه من نشان داده، نمره ای که شما از تستهای این سری کتابها در دوران آمادگی برای آزمون به دست می آورید بسیار نزدیک به نمره آزمون اصلی (actual Test) خواهد بود. من همیشه به دانشجویانم توصیه می کنم با شروع زود هنگام این سری کتابها، تستها را خراب نکنند.

 بهترین زمان شروع مطالعه کتابهای سری آیلتس کمبریج 2 ماه قبل از آزمون است. بهتر است در دوره تمرین قبل از آزمون هر هفته دو تست کامل بزنیم (نه بیشتر)تا پیشرفتمان را ببینیم.

اگر یک تست Reading را خراب کردید نگران نباشید احتمالا شما با موضوع آن متن آشنایی قبلی نداشته اید. به هر حال نوسانات نمره نباید باعث اضطراب و کاهش اعتماد به نفس شما گردد.

 

IELTS Trainer

 یک ماراتن آیلتس

وقتی دانشگاه کمبریج تصمیم می گیره کتابی چاپ کنه که به اندازه کتابهای آیلتس کمبریج مشابه آزمون های اصلی باشه و البته از نظر تعداد دروس متفاوت از کتابهای مذکور باشه نتیجه اش میشه IELTS Trainer.

 

جلد

1

انتشارات

CUP

سال

2011

نویسندگان

Louise Hashemi, Barbara Thomas

صفحات

240

بهترین کتب آیلتس

مطالب کتاب

این کتاب دارای 6 تست است که دو نمونه اول با عنوان Training & Exam Practice و چهار نمونه بعد با نام Practice Tests معرفی می شوند. نمونه تست اول از بخش Training Exam Practice با مطالب مفیدی در مورد خود تست و نحوه برخورد با آن همراه است. 

این مطالب قبل از هر 4 مهارت آیلتس موجود هستند. البته نویسنده به همه سوالات لیسنینگ اشاره نمی کند و فقط به دو نمونه از آن پرداخته است. لازم به ذکر است، در وب سایت رسمی  IELTS.org به شش نوع تست اشاره شده است. 

از مطالب جالب کتاب آیلتس ترینر، اشاره به مقوله Paraphrase است. پرفریز کردن یعنی اینکه جمله یا هر متنی را طوری بازنویسی کنیم که در نهایت همان معنی قابل در آن باقی بماند. کمتر کتاب آیلتسی را دیده ام که بدین موضوع اشاره کرده باشند.

 جالب اینکه در آزمون آیلتس از شما خواسته نمی شود جمله یا متنی را پرفریز کنید بلکه آنچه مد نظر است فهم دقیق شما از جملات پرفریز شده و یافتن معادل آن در متن ریدینگ یا لیسنینگ است که بدان گوش می دهید.

چه افرادی باید از این کتاب استفاده کنند؟

 این کتاب مناسب آیلتس آموزانی است که درصدد گرفتن نمره 6 یا بالاتر از آن هستند. دوستانی که از سطح زبانیه پایین تری برخوردار هستند لازم است با کتابی ساده تر شروع کنند با توجه به اینکه این درجه دشواری این کتاب با آزمون اصلی برابری می کند. همچنین کتاب آیلتس ترینر هم می تواند توسط استاد تدریس شود هم به صورت سلف استادی یا خود خوان مورد استفاده قرار بگیرد.

به درد چه افرادی نمی خورد؟

این کتاب به درد علاقه مندانی که به تازگی به سمت آیلتس قدم بر می دارند نمی خورد. با توجه به اینکه زبان کتاب کاملا انگلیسی است و توضیح کاملی از انواع سوالات در خود جای نداده است. همانطور که می دانید هر تازه کاری ابتدا باید با قوانین یک کار/آزمون آشنا گردد.

توصیه خوب

با توجه به سطح خوب کتاب که با آزمون اصلی آیلتس برابری می کند بد نیست از این کتاب در روزهای قبل از آزمون اصلی، جهت محک خود استفاده کنید. صرفا استفاده تمرینی از این کتاب، حق این کتاب را ادا نمی کند.

 

New Insight Into IELTS

کالبد شکافی آیلتس

کتابی که نه دقیقا شبیه Focus on IELTS و Objective IELTS است  که در هر درس به همه 2 ، 3 یا 4مهارت و یکی دو زیر مهارت پرداخته اند و نه شبیه سری آیلتس کمبریج و IELTS on track که هر کتاب شامل 4 تست آکادمیک است با مختصر نگاهی به آزمون جنرال.

تعداد جلد

1

انتشارات

دانشگاه کمبریج

سال

2008

نویسندگان

Vanessa Jakeman and Clare Mcdowell

صفحات

192

2
کتب آیلتس

مطالب کتاب

این کتاب شامل 4 فصل است که در هر فصل به هر 4 مهارت اصلی آیلتس یعنی

Listening، Reading، Writing و Speaking پرداخته است.

بعد از هر درس در هر فصل نمونه های تست با تمرکز بر یک نوع تست خاص آورده شده است. پس انتظار نداشته باشید که بعد از هر درس قرار است یک نمونه تست کامل در اختیارتان قرار بگیرد.

در کنار صفحات کتاب نکات ریزی هم به عنوان test tip آورده شده است که اطلاعات خوبی در اختیار خواننده کتاب قرار می دهد.

در لابلای دروس، انواع سوالات هر مهارت معرفی شده است و در کنار آنها به استراتژیها و تکنیکهای پاسخگویی هم اشاره شده است.

چه افرادی باید از این کتاب استفاده کنند؟

اگر دانشجوی دکترا یا فوق لیسانس با اگر سطح زبان شما در حد 6 آیلتس آکادمیک یا Upper-intermediate باشد براحتی می توانید از این کتاب استفاده کنید. البته از سطحی کمی پایین تر هم می توان شروع کرد ولی کارتان کمی دشوار خواهد شد. برای مثال، مجبور خواهید شد در بخش reading مرتب دیکشنری خود را برای یافتن لغات جدید چک کنید.

به درد چه افرادی نمی خورد؟

آیلتس آموزانی که قبلا Objective IELTS یا Focus on IELTS را مطالعه کرده اند و با تستهای آزمون آشنا شده اند می تواند از مطالعه این کتاب صرف نظر کنند ولی من توصیه می کنم قبل از استفاده از کتابهایی مثل  IELTS Cambridge و IELTS Trainer که صرفا روی زدن تست کامل تمرکز دارند این کتاب را نیز مطالعه کنند. به هر حال اجباری نیست. انتخاب با شماست.

اما اگر دانشجوی دکترای یک رشته دانشگاهی هستید سطح زبان عمومیتان حداقل Upper-intermediate است مطالعه این کتاب برای خوش و بش کردن با آیلتس به شما توصیه می گردد. ولی این کتاب باید در حداقل زمان مطالعه شود. هر چه سریعتر بهتر. این به این دلیل است که دانشجویان دکترا یا عزیزانی که مدرک فوق لیسانس دارند طی دوره تحصیل مجبور به مطالعه مقالات انگلیسی زیادی هستند. حداقل از دانش لغوی و خواندن مطلوبی برخوردارند.

توصیه خوب

از دانش زبانی شما در حد نمره 6 آیلتس است و به تازگی قرار است با آیلتس آشنا شوید پس خرید این کتاب برای آشنایی و رفاقت با آیلتس برایتان کفایت می کند. بعد از این کتاب از کتبی که صرفا دارای تست هستند و در بالا به دو نمونه اشاره شده استفاده کنید.

بعد از این کتاب نیازی به خرید Objective IELTS یا Focus on IELTS ندارید. اما اگر از قبل کتابهای مذکور را خریداری نموده اید صرفا جهت مینی تست زدن از آنها استفاده کنید. دیگر نیازی به مطالعه جزییات ندارید.

Target Band 7

کوله بار تجربه یک مهاجر  در آیلتس

سالها قبل زمانی که سایمون بریور قصد مهاجرت از یکی از کشورهای آسیای میانه به استرالیا را داشت با مشکلی به نام آیلتس مواجه شد که بعد همین مشکل فرصتی برای خلق آثاری همچون این Target Band 7، IELTS Success Formula با همراهی پروفسور استفن اسلیتر استاد دانشگاه جنوب استرالیا و نویسنده IELTS On Track و همچنین تولد وب سایتی با عنوان www.IELTS-blog.com گردید.

البته علی رغم نامی که به روی جلد کتاب وجود دارد، بعد از اتمام کتاب شما برای 7 آماده نمی شوید ولی با داشتن دانش کافی و رعایت اصول گفته شده در کتاب می توانید نمره 7 یا بالاتر بگیرید.

تعداد جلد

1

انتشارات

www.ielts-blog.com

سال

2008

نویسندگان

Simone Braverman

صفحات

80

بهترین کتب آیلتس

مطالب کتاب

نویسنده در ابتدای کتاب به هر یک از مهارتهای Listening، Reading، Writing و Speaking می پردازد.

سپس با تفکیک مهارتها به نکات ریزی می پردازد که مخصوص هر مهارت است. نویسنده تک تک نکاتی را که عنوان کرده است قبلا تجربه کرده است. پس می توان به آنها اعتماد کرد. بخش های اصلی کتاب عبارتند از:

Tips for the Listening Test

Tips for the reading test

Tips for the writing test (task 1 & 2)

Tips for the speaking test

این کتاب به هیچ عنوان حاوی نمونه تست نیست ولی پر از نکاتی است که یک آزمون دهنده آیلتس ممکن است با آن مواجه شود. خوبی این کتاب صداقت پشت آن است؟ چرا؟

به این دلیل که خود نویسنده این راه را پشت سر گذاشته است. شاید باورش کمی سخت باشد ولی خیلی از مردم عادی انگلیسی یا استرالیایی با واژه آیلتس بیگانه هستند چون نه نیاز آکادمیک بدان دارند نه برای مهاجرت کسی آنرا مطالبه می کند.

کتاب حاوی نکاتی است که خود نویسنده با آنها دست و پنجه نرم کرده و در نتیجه تلاش کرده راه رفته را برای دیگران هموار کند.

 

چه افرادی باید از این کتاب استفاده کنند؟

افرادی که هیچ گونه آشنایی با آیلتس ندارند و تصمیم دارند اطلاعاتی در مورد آزمون به دست بیاورند.

برای مطالعه کتاب دانش حداقلی در حد نمره 5 آیلتس یا حداقل سواد کلاسیک intermediate مورد نیاز است.

 

به درد چه افرادی نمی خورد؟

کاندیداهای آزمون که قبلا با کتابهایی نظیر Focus on IELTS، دوره اینتر مدیت Objective IELTS یا New Insight Into IELTS آشنا شده و مطالعه کرده اند نیازی به این کتاب ندارند. هر چند به خاطر کم حجم بودن کم مطالعه آن بیش از چند ساعت وقت نخواهد برد و کمک کننده هم خواهد بود.

 

توصیه خوب

مطالعه این کتاب به عزیزانی که برای اولین بار قرار است در آزمون آیلتس شرکت کنند توصیه می شود. 

 

Objective IELTS

دو کتاب آیلتس با یک خواهر

 

دو کتاب Objective IELTS در دو سطح مختلف intermediate و advanced که شباهتهای ژنتیکی مشابهی از لحاظ نگرش به آیلتس به خواهر خود Focus On IELTS دارند. 

تعداد جلد

2

انتشارات

CUP

سال

2006

نویسندگان

Michael Black, Wendy Sharp & Annette Capel

صفحات

Advanced 208

Intermediate 144

 

معرفی کتب آیلتس

مطالب کتاب

هر جلد از کتاب دارای 20 درس است که در هر درس تا آنجایی که صفحات آن اجازه می دهد به انواع تستهای reading، speaking و writing و حتی لغت و گرامر پرداخته شده است.

متنهای کتاب جهت خواندن جذاب هستند و به موضوعات خوبی می پردازند. بخشهای از هر درس به گرامر هایی اشاره دارد که در آزمون اصلی مورد استفاده بالایی دارد. لغات طوری معرفی شده اند که در ریدینگ، اسپیکینگ و رایتینگ مربوط به هر درس مرتب تکرار می شوند تا به خوبی فراگرفته شوند.

سوالات reading کاملا معرفی و تدریس شده اند و همچنین سوالات listening. به نکاتی در مورد writing و speaking هم اشاره شده است.

 

چه افرادی باید از این کتاب استفاده کنند؟

آیلتس آموزانی که دارای سطح زبانی خوبی هستند یعنی بالای متوسط برای دادن آزمون آیلتس هم خیلی عجله ندارند. این کتاب آیلتس رو خرد کرده و در اختیار دانشجو گذاشته پس به عنوان کتاب سلف استادی/self study توصیه می گردد.

به درد چه افرادی نمی خورد؟

اول اینکه اگه قراره به نمره 7 به بالا فکر کنید موتور این کتاب آنقدر ها هم قوی نیست که شما را بالا تر ببرد. کتاب سطح intermediate برای اخذ نمره 5-6 و کتاب سطح advanced تا نهایت 7 شما را بالا می برد.

اگر کلا با آزمون آیلتس آشنا هستید و قبلا کتابهایی که دارای تست کامل هستند را مطالعه کرده اید پس مطالعه این کتاب برای آشنایی صرفا کمی وقت تلف کردن است. ولی به هر حال، اگر به عنوان یک کتاب تمرین با تستهای کوچکتر بدان نگاه می کنید باز انجام تمرینهای آن خالی از لطف نیست.

توصیه خوب

  اگر چه کتابهایی مثل این کتاب و Focus On IELTS تا حدودی ابهت آیلتس را شکسته اند و تمام بخشهای لازم  برای آزمون را تدریس کرده اند و کتابی برای مطالعه خود خوان/self study ارایه داده اند ولی باز مطالعه خود خوان زمانی موثر است که کاندیدای آیلتس از سطح زبانی خوبی در مکالمه، نگارش، خواندن و شنیدار برخوردار است. وجود این کتابها نباید این اشتباه را در ذهن برخی دوستان ایجاد کند که این کتابها چیزی شبیه حل و المسائل کتاب هندسه یا ریاضیات هستند.

آزمون آیلتس و در سطحی بالاتر آموزش زبان انگلیسی حوزه علوم انسانی است و نتیجه بخشی  آن مثل علوم فنی مهندسی زودهنگام نیست بلکه زمان بر بوده و نیاز به تمرین مستمر دارد.

IELTS ON TRACK

یک کتاب آیلتس خوب از نویسنده ای دلسوز

 

اگر کسی تصمیم دارد بعد از مطالعه کتابهایی مثل Objective IELTS  و   Focus on IELTS کتابی رو شروع کند و کمی خود را به چالش بکشد من IELTS On Track را پیشنهاد می کنم. 

تعداد جلد

2

انتشارات

One Sided Paper

سال

2003

نویسندگان

Stephen Slater & Donna Millen

صفحات

216

کتب آیلتس

 مطالب کتاب

یکی از بهترین کتب آیلتس در سال 2003 در دو جلد مختلف با پوشش هر دو نوع تست آیلتس آکادمیک (Academic) و جنرال ترینینگ (General Training)به چاپ رسید که البته بخشهایی از مطالب کتاب مربوط به تست آکادمیک در کتاب جنرال هم تکرار شده است مثلا بخش لیسنینگ و اسپیکینگ هر دو کتاب تفاوتی با هم ندارند و همچنین از بخش رایتینگ سوالات تسک 1 هم متفاوت است. اگرچه کتاب جنرال ترینینگ انتشارات One Sided Paper در بازار کتاب ایران عرضه نشد. معمولا ایرانیها به دنبال کتابهای جدید در بازار هستندغافل از اینکه برخی از این کتابهایی که ظاهرا قدیمی به نظر می رسند دارای محتوای بی نظیری هستند. یکی از این کتابها، IELTSONTRACK است. اولا، درجه دشواری این کتاب استاندار بوده و همسطح کتابهای آیلتس کمبریج است. دوم اینکه مطالب توضیحی کتاب (به غیر از تستها) کاملا منطبق با استانداردهای آیلتس بوده و در کل خواننده این کتاب نقشه راه خوبی در لابلای صفحات این کتاب به دست خواهد آورد.

 یکی از دلایلی که این کتاب را یکی از بهترین های آیلتس کرده است این است که این کتاب نه تنها به بایدها بلکه به نبایدهای آزمون آیلتس هم اشاره می کند. هم از نگاه ممتحن آیلتس به موضوع نگاه می کند و هم از لنز نگاه کاندیدای آیلتس به مسئله آزمون می نگرد. تمام نکاتی که باعث هدر رفتن وقت و نمره آزمون دهنده می شود در این کتاب ذکر شده است. کتاب به گونه ایست که برای خواننده زمان می خرد و اعتماد به نفس را برای خواننده به ارمغان می آورد. از نکات مثبت و جالب این کتاب اشاره به موضوع اضطراب (پنیکی) شدن در سر آزمون است. ادبیات کتاب با نوعی حس همدردی و یاری رسانی نوشته شده است.

  چه افرادی باید از این کتاب استفاده کنند؟

درجه سختی کتاب در حد آزمون اصلی آیلتس است بنابراین مطالعه این کتاب به افرادی توصیه می شود که نمره 6 آکادمیک کسب کرده اند یا حداقل سواد انگلیسیشان در این حد است یعنی سطحشان بالاتر از intermediate است.

  

به درد چه افرادی نمی خورد؟

برخی از افراد تنها کتب دانشگاه آکسفورد و کمبریج را می شناسند. نویسندگان هستند که همکاری با این دو دانشگاه معتبر دنیا ندارند ولی نویسندگانی بزرگ هستند. برخی از نویسندگان همچون نویسنده کتاب آیلتس آن ترک، پروفسور استفن اسلیتر از نویسندگان برجسته کتب آیلتس هستند که سابقا با دانشگاه کمبریج همکاری داشتند ولی بعد تصمیم گرفتند به تنهایی یا با همکاری افرادی نه چندان معروف به نگارش خود ادامه دهند.

اگر شما به عنوان کاندیدای آیلتس می خواهید فرصت خوبی در زمینه یادگیری آیلتس را از دست بدهید از این کتاب استفاده نکنید. از دیگر شاهکار های این نویسنده انتشار کتاب آیلتس ساکسس فورمیولا (IELTS Success Formula) است که با همکاری خانم سیمون بریور من (Simone Braverman) نوشته شده است. سیمون دارای سابقه بسیار موفق در زمینه نگارش کتب آیلتس همچون Ace the IELTS و Target Band 7 داشته که حتی بالاترین رتبه دهی در نظر سنجی Amazon.com را از آن خود کرده است و همچنین نظرات مثبتی در مورد کتابهایش نوشته شده است. همچنین این خانم بنیانگذار وب سایت معروف www.IELTS-Blog.com است که سالیانه بیش از دو میلیون بازدید کننده دارد.

 

توصیه خوب

من مطالعه این کتاب را به تمامی کسانی که تمایل به موفقیت در آیلتس دارند توصیه می کنم. البته از تستهای این کتاب به عنوان تست محک استفاده کنید نه به عنوان صرفا تمرین. تست محک یعنی تستی که از طریق آن توانمندی خود را به بوته آزمایش می گذارید. متاسفانه نمی توان از تمام تستهای موجود در بازار از نویسندگان مختلف را به عنوان تست محک استفاده کرد زیرا سطح برخی بسیار بالا و سطح برخی دیگری پایین تر از استانداردهای مورد نیاز آیلتس است.

Focus On IELTS

آشنایی با دل و روده آزمون آیلتس

کتابی که تئوری تفرقه بیانداز و حکومت کن را در آیلتس پیاده کرده است. این کتاب با خرد کردن بخشهای مختلف آیلتس سعی کرده تا ابهت آیلتس را تا حدود زیادی خدشه دار کند. این کتاب شباهت زیادی به خواهر ناتنی خود Objective IELTS دارد. 

 

تعداد جلد

1

انتشارات

Longman

سال

2002

نویسندگان

Sue O’Connell

صفحات

224

کتب آیلتس

مطالب کتاب

کتاب Focus on IELTS با تکه تکه کردن آیلتس تلاش کرده انواع سوالات مهارتهای مختلف را توضیح دهد. در هیچ بخشی از کتاب تست کاملی شبیه آنچه در کتب آیلتس کمبریج یا آیلتس آن ترک(IELTS on Track) موجود است، مشاهده نمی شود هر چند این موضوع یکی از نقاط قوت این کتاب است. در این کتاب، بیشتر تمرکز بر انواع سوالات، معرفی آنها و ارایه راهکار برای پاسخگویی بدانهاست.

ضمنا از ویژگی های دیگر این کتاب متقارن نبودن مطالب دورس است. برای مثال در درس یک بیشتر به ریدینگ و اسپیکینگ پرداخته شده و در درس دو تمرکز بر رایتینگ و لیسنینگ است. نویسنده فوکوس آن آیلتس به خوبی توانسته فرصتی خلق کند تا خواننده کتاب بتواند متن (آیلتس) را از تخت پادشاهی به زیر بکشد.

از دیگر نقاط قوت کتاب پرداختن به لغت و گرامر پیشرفته است. فرض نویسنده بر این است کسی که این کتاب را می خواند دارای سطح زبانی حداقل اینترمدیت است و این کتاب می تواند نیاز آزمونی وی را تا حدودی تامین کند. 

تمرکز بر مهارت

درس

 

V

S

R

Workout

1

V

S

L

W

Food for thought

2

V

S

R

Location is everything

3

V

L

W

Haves and have-nots

4

S

R

Hurry sickness

5

V

S

L

W

Time out

6

V

S

R

The sound of music

7

V

S

L

W

R

What’s on

8

V

S

R

Water, water everywhere

9

V

S

L

W

Hazard warning

10

V

S

R

Use it or lose it

11

V

S

L

W

You live and learn

12

V

S

R

Bones to phones

13

V

S

L

W

The proper channels

14

Reading: R     Writing: W      Listening: L      Speaking: S      Vocabulary: V                                 

 

 چه افرادی باید از این کتاب استفاده کنند؟

عزیزانی که به تازگی می خواهند پنجه در پنجه آیلتس بیفکنند بهتر است با این کتاب شروع کنند. همیشه شروع ملایم بهتر از به چالش کشیدن خودمان با تستهای دشوار است. من همیشه این نکته را متذکر شده ام که آشنایی با سوالات خود 50 درصد قضیه و 50 درصد بعدی سواد کاندیدای آیلتس است.

 

 به درد چه افرادی نمی خورد؟

افرادی که قبلا آزمون داده اند و 6 گرفته اند و البته با تست آشنایی کامل دارند نیازی به مطالعه این کتاب ندارند. هر چند انجام تستهای تک موردی مهارتهای ریدینگ و لیسنینگ در این کتاب می تواند در بالا بردن اعتماد به نفس کاندیدای آیلتس موثر باشد.

ضمنا افرادی که سطح زبانیشان پایین تر ازPre-intermediate است نمی توانند از این کتاب استفاده کنند.

 

توصیه خوب

اگر با انواع سوالات آشنا هستید، قبلا از کتابهایی با تست کامل استفاده کرده اید یا در آزمون شرکت کرده اید و آشنایی کامل با تست دارید توصیه من این است که این کتاب را نخرید.

اما چنانچه برای اولین بار می خواهید با تست آشنا شوید به طوری جدی تاکید می کنم این کتاب را بخرید. یک نوع سوال را انتخاب کنید و تا آخر کتاب روی آن سوال تمرکز کنید تا تمام فوت و فن آن را بیاموزید. مثلا در بخش ریدینگ تا آخر کتاب فقط روی سوال T/F/NG تمرکز کنید. البته انتظار نداشته باشید بعد از اتمام این کتاب آماده آزمون شده باشید. فعلا راه زیادی در پیش دارید البته نه خیلی زیاد.

 

IELTS Reading Tests

یک سبد پر سوال برای reading

کتابی مختص ریدینگ آیلتس از سم مک کارتر که در کالج سوثوورک (Southwark) برای پزشکان و پرسنل بهداشت دوره های آیلتس و انگلیسی اختصاصی پزشکی برگزار می کرده است. نویسنده همکار این کتاب خانم جودیث اش هستند.

تعداد جلد

1

انتشارات

IntelliGene

سال

2001

نویسندگان

Mc Carter & Ash

صفحات

146

کتب آیلتس

مطالب کتاب

این کتاب شامل 10 تست ریدینگ آکادمیک و هر کدام شامل 3 متن است. تعداد لغات هر متن بین 500 تا 1000 کلمه است. نزدیک به استاندارد آیلتس. همانطور که می دانید، به هر حال برای آزمون اصلی باید آمادگی مطالعه سه متن به اندازه 2750 کلمه را داشته باشیم.

در این کتاب تلاش شده از تمام انواع تست‌های آیلتس استفاده شود.

 

 چه افرادی باید از این کتاب استفاده کنند؟

این کتاب، یک کتاب تمرین خوب و مناسب برای کسانی است که سطح زبانشان چیزی معادل 5.5 آیلتس باشد یا حداقل intermediate. مطالعه این کتاب با استفاده از جدولی که در پایین آمده کاندیدای آیلتس را برای آزمون آماده می کند.

به درد چه افرادی نمی خورد؟

افرادی که از سطحی پایین تر از این شروع کنند با مطالعه این کتاب به مشکل بر می خورند چون به هر حال، این کتاب برای سطوح پایین تر سنگین است. موقع مطالعه احتمال به لغاتی بر می خوردید که معنایشان را در دیکشنری هم پیدا نمی کنید و این باعث نگرانی این عزیزان خواهد شد. 

 

 توصیه خوب

یکی از بهترین روشهای استفاده از این کتاب این است که با استفاده از جدول زیر که مربوط به صفحات کتاب و انواع سوالات ریدینگ است خودتان را با انواع سوالات و نحوه پاسخگویی به آنها آشنا کنید.

برای تسلط به بخش ریدینگ آزمون آیلتس انجام این سه مرحله مطلوب است:

  • خواندن متنهای متنوع از منابع مختلف. برای آشنایی با منابع به اینجا کلیک کنید.
  • آشنا شدن با انواع سوالات.
  • تمرکز بر روی یک سوال به مدت چند روز. برای مثال، بر روی هر سوال 2 روز تمرکز کنید. این تمرکز به شما کمک می کند تا بهترین راهکارها برای پاسخگویی به انواع سوالات را بیابید. (منظورم از راهکار آمادگی کامل برای مواجهه با سوال است نه رسیدن به حقه ای برای پاسخگویی)

 

  

Page

Question Type

14,25,41, 57, 75, 78, 81, 88, 95, 98, 109

Matching Heading

15, 18, 28, 31, 35, 38, 46, 48, 55, 56, 61, 66, 72, 76, 81, 86, 112

Multiple Choice

35, 45, 59, 61, 89

Matching Features

16, 36, 42, 49, 52, 55, 61, 69, 71, 76, 79, 85, 91, 99, 101, 110, 112

Yes, No, Not Given

19, 29, 38, 65, 92, 101

Summary Completion

19, 21, 26, 39, 45, 48, 52, 56, 59, 68, 86, 96, 113

Sentence completion

22, 51

Resource Matching

68, 99, 105

Writing Short Answer

71, 106

Labeling Completion

107

Flowchart Completion

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *