تقویت رایتینگ به تنهایی و بدون استاد

تقویت رایتینگ با تمرینی ساده و کاربردی 

 

 

 نکته اول: نگارش ما اثر انگشت ماست

من به عنوان نویسنده این مقاله تاکید می کنم که نگارش ما شناسنامه علمی ما و درست مثل اثر انگشت ماست. هر چه رایتینگ شما پخته تر و بالغ تر باشد خوانندگان مشتاق تر می خوانند. چون تنها چیزی که از شما در اختیار دارند همان نوشته شماست.

خوانندگان شما ممکن افراد عادی کوچه و بازار باشند، یا استاد زبان شما و حتی یک ممتحن آیلتس. شما بدون در نظر گرفتن جایگاه اجتماعی افراد باید همیشه خوب بنوسید نه صرفا برای گرفتن نمره.

 

نکته دوم: فیدبک (بازخورد)؟

اکثر کتابهایی که در مورد رایتینگ هستند یک چیزرا نمی توانند به شما بدهند و آن بازخورد از نگارش شماست. شما کتاب را می خرید، مطالعه می کنید و بر اساس الگویی که ارایه داده شروع به نوشتن می کنید. ولی کتاب به شما فیدبک نمی دهد به نویسنده هم که دسترسی ندارید.

 

نکته سوم: نقشه راه

اگر تصمیم دارید نگارش خود را تقویت کنید و به هر دلیلی دسترسی به استاد ندارید با این نقشه راه پیش بروید.

قدم اول:

یک موضوع انتخاب کنید. موضوع باید روی یک سوال متمرکز شده باشد نه چندین سوال. یعنی دامنه سوال باید خیلی محدود باشد.

سوال اشتباه: 

.Talk about Tehran

سوال فوق به قدری گسترده است که سالها وقت باید صرف نوشتن آن شود. در مورد چه چیز شهر تهران بنویسیم؟ فاضلابهایش، هوایش، آلودگیش، آدمهایش، تصادفهایش … می بینید که خیلی گسترده است.

سوال درست:

Some people argue that women must not be permitted to work in the police force, while other believe that the police force needs to recruit police women. Discuss both views and give your opinion

قدم دوم:

در مورد موضوع مطالعه کنید. اگر سوال فوق را به فارسی یا انگلیسی در گوگل جستجو کنید به صدها مقاله برمی خورید که از منظرهای مختلف موضوع را نقد و بررسی کرده اند.

نکته مهمی که باید بدان دقت کنید این است که نباید عین آن سوال رو در گوگل سرچ کنید چون در نهایت به چند انشاء می رسید که توسط دانشجوهایی مثل شما نوشته است و خواندن آنها عملا کمک زیادی به شما نخواهد کرد چون احتمال دارد دارای غلط باشند.

بهتر است از سوال فوق کلید واژه انتخاب کنید و در مورد آنها تحقیق کنید. مثلا:

Women in police force: good or bad

Why women should/should not join police force

What women can do in police force

برخی از مقالات را که از وب سایتهای معتبر انگلیسی هستند باز کنید و مطالعه کنید. لغات مهمی را که بدانها نیاز خواهید داشت یادداشت کنید. آنقدر بخوانید که بتوانید به همان سوال شفاهی پاسخ دهید. بدون نیاز به نگاه مجدد به منابع. اگر بتوانید شفاهی بدان پاسخ دهید دیگر آماده نگارش هستید.

در حقیقت این روشی است برای نوشتن مقاله و پایان نامه های دوره ارشد و دکترا از آن استفاده می شود. بخوان، بفهم بعد بنویس. تنها تفاوت بین essay که شما به عنوان کاندیداهای آیلتس یا تافل می نویسید با مقاله و پایان نامه در این است که کسی از شما نمی خواهد رفرنسهای خود را هم معرفی کنید. همچنین کسی شما را مورد مواخذه قرار نمی دهد که چرا جملات شما سایتیشن ندارد یعنی چرا ننوشته اید که این جمله از کیست.

قدم سوم:

بعد از اتمام نگارشتان از فردی برای تصحیح آن و ارایه فیدبک کمک بخواهید. حتی اگر فردی برای ارایه فید به شما وجود نداشت مطمئن باشید که روش شما برای تقویت نگارشتان کاملا صحیح و علمی است. حتی اگر یک روز بعد به رایتینگ خود نگاه کنید اشکالاتی در آن خواهید یافت. از این کار که بدان proofread می گویند غافل نشوید.

قدم چهارم:

شرکت در دوره های غیر حضوری تقویت رایتینگ. بگردید و وب سایتهایی را بیابید که رایتینگ شما را تصحیح می کنند و به شما فید بک می دهند.

برای نمونه روی سوال زیر کلیک کنید و وارد صفحه اصلی سوال شوید و در مورد موضوع مطرح شده (Topic 21)بعد از مطالعه مقالات مشخص شده  در قسمت بالای سوال، بنویسید و ارسال کنید. نوشته شما تا 24 ساعت آینده  تصحیح و به شما فیدبک ارایه می شود.

Some people argue that women must not be permitted to work in the police force, while other believe that the police force needs to recruit police women. Discuss both views and give your opinion.

شکل سوال در لینک فوق به شکل زیر خواهد بود. در قسمت بالایی کادر سبز رنگ که درون آن نوشته شده Topic 21  چهار لینک به رنگ سبز مشاهده می شود که قبل از انجام و ارسال نگارش خود توصیه می شود آنها را مطالعه کنید. بعد از انجام نوشته در کادری که مشخص شده، نام کامل و ایمیل خود را وارد کرده و دکمه submit را فشار دهید. بعد از 24 ساعت پاسخ به ایمیل و واتس اپ شما ارسال می گردد.

IELTS رایتینگ

با انجام روش فوق، دایره لغات شما به طرز چشمگیری تقویت خواهد شد.

لطفا تجربیات خود در تقویت نگارش را با من در میان بگذارید.

اگر به دنبال تقویت اسپیکینگ به تنهایی و بدون استاد هستید اینجا کلیک کنید.

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *