5 قدم برای سلیس صحبت کردن

در این درس شما یاد می گیرید چه طور در انگلیسی سلیس تر صحبت کنید.

چه مدت انگلیسی مطالعه کرده اید؟ حتما برای شما هم پیش آمده که بعد از مدتها مطالعه سخت باز نمی توانید سلیس صحبت کنید. کلی گرامر و لغت یاد می گیرید ولی باز هنگام جمله سازی به مشکل بر می خورید.

در این درس یاد می گیرید که این وضعیت را تغییر دهید و انگلیسیتان را سلیس تر کنید.

اصلا سلیس بودن چیست و سطوح مختلف آن کدام هستند؟

گاهی اوقات منظور مردم از سلیس بودن فقط داشتن اسپیکینگ خوب است. برای برخی مردم سلیس بودن یعنی همان داشتن سطح خوبی از انگلیسی عمومی. البته سلیس بودن کمی متفاوت تر از این است:

سلیس بودن یعنی صحبت کردن بدون توقف، مکث و البته به نرمی.

سلیس بودن دو  سطح دارد:

سطح اول: این سطح فیزیکال است که مربوط به تولید کلام توسط دهان، زبان، فک، حنجره و سایر اجزای تولید کلام است و شامل وصل کردن اصوات، کلمات و جملات به یکدیگر برای تولید گفتار به طریقی سریع و نرم است.

سطح دوم: این سطح ذهنی است که مربوط به تلاش ذهن ما برای تولید گفتار است.

شما باید بر روی هر دو سطح کار کنید یعنی هم سطح فیزیکال و هم سطح ذهنی.

قسمت اول: صحبت کنید (تمرین برای سطح ذهنی)

با هر کسی که در اطراف شماست به طور منظم صحبت کنید. هیچ میانبری بهتر از این وجود ندارد. آنچه که به اسپیکینگ شما کمک خواهد کرد همان اسپیکینگ است. اسپیکینگ یک درس آکادمیک نیست که حتما کتاب خاصی برای آن موجود باشد. بیشتر شبیه انجام ورزش یا تمرین موسیقی است. اگر قرار است پیشرفتی کنید پس باید به طور منظم تاکید می کنم به طور نظم تمرین کنید. هر چقدر بیشتر بهتر. اما چگونه برای خود فضای اسپیکینگ خلق کنیم:

  • کلاس بروید
  • با توریستها صحبت کنید
  • به گروههایی ملحق شوید که بتوانید انگلیسی صحبت کنید.
  • یک دوست مکالمه آنلاین پیدا کنید.
  • تبادل زبانی انجام دهید. مثلا به یک انگلیسی زبان، زبان خودتان را آموزش دهید و از او انگلیسی یاد بگیرید.

بهانه ها را کنار بگذارید. سخته، نمیشه، نمی تونم کسی رو پیدا کنم…

قسمت دوم: به فشار عادت کنید.

صحبت کردن به زبان خودتان آسان است ولی تکرار همان صحبت ها به زبانی دیگر خیلی دشوار است. حال اگر قرار باشد کمی پیچیده تر صحبت کنید باز به مشکلات اضافه خواهد شد. به هر حال راهی ندارید غیر از اینکه به تحمل این سختی عادت کنید. پس اجازه ندهید اینگونه احساسات شما را بترسانند. به هر حال، عصبی شدن یا ترسیدن نباید شما را از رسیدن به هدفتان متوقف کند. زمانی که کار سختی مثل صحبت کردن به زبانی دیگر را شروع می کنید در ابتدا سخت ولی در آینده آسان به نظر خواهد رسید. فقط به خودتان زمان دهید.

قسمت سوم: سریع خوانی (تمرین برای سطح فیزیکال)

متنی پیدا کنید که نه خیلی سخت و نه خیلی آسان باشد. متنی کمی بالاتر از حد خود پیدا کنید. زمان را نگهدارید و یکبار از روی متن بخوانید. برای دومین بار زمان را بگیرید و بخوانید این دفعه سریعتر از قبل. شبیه مسابقه دادن با خودتان است. این تمرین برای بخشی سطح اول گفتار یعنی سطح فیزیکال است. نوعی ژیمناستیک فک، دهان و زبان. این تمرین را می توانید به تنهایی و هر چند دفعه که بخواهید می توانید انجام دهید.

قسمت چهارم: استفاده از آواز (تمرین برای سطح فیزیکال)

آوازی را که دوست دارید به همراه رونوشت آن همخوانی کنید. ابتدا از آوازهایی استفاده کنید که می توانید با سرعتشان همراهی کنید. جالب اینکه این تکنیک خیلی زود تاثیر خود را نشان می دهد.

قسمت پنجم: زبان را در چانک یاد بگیرید

شما چگونه لغت یاد می گیرید. بیشتر مردم لیستی شبیه لیست خرید از لغات با معنی آنها آماده می کنند. اگر قرار است اندوخته لغتی ما در تولید زبان کارایی داشته باشد پس این نوع یادگیری کاملا اشتباه است چون در هنگام اسپیکینگ ما به تعداد زیادی عبارت و جمله نیاز داریم نه فقط تعدادی لغت منفرد بی ربط به هم. اگر می خواهید سلیس صحبت کنید پس باید این عادت را بشکنید چون هنوز به ترجمه لغت به لغت در ذهنتان فکر می کنید به صحبت کردن. چون در حقیقت صحبت کردن و فکر کردن با این روش خیلی کند پیش می رود.

مثال زیر را ببینید:

شما هم می توانید پاسخهایتان را در عبارات زیر جایگزین کنید:

بخشی اصلی را که لغت مورد نظرتان در آن قرار دارد نگهدارید سپس قست نقطه چین را با عبارات جدید تکمیل کنید. به مثال زیر دقت کنید. 

اگر لغات را اینطور یاد بگیرید خیلی سلیس تر و راحت تر می توانید در پاسختان از آنها استفاده کنید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *